Dom beskidzki

Dom z baliJak powinien dziś wyglądać dom beskidzki? Nowoczesny, wygodny, a zarazem tradycyjny?

Nie jest łatwe godzenie współczesnych standardów z tradycją. Chałupy góralskie miały małe okna i wewnątrz, przy dużych okapach dachu zawsze panował półmrok. Poddasze było nieużytkowe, nie było łazienek, a do ogrzewania służył wyłącznie kuchenny piec. Nasze dzisiejsze domy pełne są instalacji, stropy muszą udźwignąć łazienki na ogrzewanym poddaszu, a okna są całkowicie szczelne i o wiele większe. Dlatego nasze projekty nie zawierają dosłownych cytatów z przeszłości, prezentują raczej dialog współczesnych oczekiwań i tych elementów tradycji, do których wciąż warto się odwoływać. Zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na proporcje. Zaproponowaliśmy zastosowanie odpowiedniego kąta nachylenia dachu, koniecznie z przyczółkiem, duże okapy, wyraźne odcięcie parteru od poddasza.

Dom Beskidzki

W projektach znajdą Państwo wyeksponowane, osłonięte wejście, czasem formie werandy, spore podcienia, solidną podmurówkę z naturalnego kamienia, w dachu tradycyjne lukarny, ale i okna połaciowe. Proponujemy technologię murowaną, jako najbardziej optymalną w dzisiejszych czasach, zarówno pod względem współczesnego wyposażenia domu, jak i ekonomii eksploatacji. Nie rezygnujemy jednak z zastosowania najbardziej charakterystycznego materiału, jakim jest drewno. Traktujemy je jako podstawowy materiał wykończeniowy.

Warto dziś sięgnąć do tradycji, by za pomocą niewidzialnej nici połączyć to, co rozerwane – czas obecny z przeszłością. By wiedzieć skąd się wywodzimy i kim jesteśmy.

Polub nas na facebooku

Podobają Ci się te projekty? Podziel się z innymi tą informacją.

Facebook